xCloud

Microsoft nieustannie rozwija swoje usługi dla graczy. Jedną z nich jest Xbox Cloud Gaming (xCloud) pozwalający grać w chmurze w kilkaset tytułów dostępnych w bibliotece Xbox Game Pass Ultimate. Usługa co prawda wciąż pozostaje w wersji beta, dlatego też należy liczyć się z tym, że nie wszystko jeszcze może działać tak, jak powinno, niemniej jednak gracze na PC, urządzeniach z Androidem oraz iOS mogą już liczyć na komfortową rozgrywkę.

Jeśli chcecie dowiedzieć się coś więcej na temat xCloud i tego, jak z niego korzystać, ten artykuł jest dla Was!

Czym dokładnie jest xCloud?

xCloud, znany także jako Xbox Cloud Gaming to usługa strumieniowania gier z chmury na urządzeniach mobilnych oraz PC. Dzięki tej usłudze posiadacze słabszych sprzętów mają szansę zagrać w wysokiej jakości, wymagające tytuły, bez potrzeby ulepszenia swojego hardware. Wystarczy tylko przeglądarka internetowa i stabilne połączenie z Internetem. Gra w chmurze od Microsoftu obsługiwana jest przez „niestandardowe Xbox Series X”, dzięki czemu można liczyć na strumieniowanie rozgrywki w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę (warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie gry oferują tak wysoki klatkaż), a także szybsze loadingi.

W Xbox Cloud Gaming nie ma miejsca na instalowanie gier ani pobieranie patchów. Wszystkie tytuły znajdujące się na serwerach Microsoftu dostępne są w najnowszych wersjach. Wystarczy tylko kliknąć interesującą nas grę, odczekać kilkanaście sekund i można już rozpoczynać zabawę. Warto przy tym wspomnieć, że zapisy są wspólne dla wszystkich platform. Po zakończeniu rozgrywki na PC można kontynuować grę na telefonie, leżąc sobie wygodnie w łóżku.

Gry dostępne w xCloud

Biblioteka gier Xbox Cloud Gaming liczy sobie obecnie ponad 260 tytułów. Pełną ich listę znajdziecie na tej stronie, ustawiając filtry na „Telefony i tablety z systemem Android”. Wśród tytułów dostępnych w ramach cloud gaming znaleźć można m.in. takie produkcje, jak:

 • Gears of War 5
 • Forza Horizon 4
 • Hellblade: Senua’s Sacrifice
 • Yakuza: Like a Dragon
 • NieR: Automata
 • Banjo Kazooie
 • Doom Eternal
 • Seria Halo

Lista gier Microsoft xCloud jest ciągle rozbudowywana, każdego miesiąca pojawiają się nowe tytuły. Co więcej, spora ich część otrzymuje też możliwość sterowania przy pomocy dotyku (tylko na urządzeniach z Androidem).

Ile kosztuje xCloud?

xCloud wchodzi w skład Xbox Game Pass Ultimate. Miesięczny abonament XGPU został wyceniony na 55 złotych. Na razie nie ma innej możliwości, by zagrać w gry z Game Passa na urządzeniach mobilnych. Na szczęście nie trzeba każdego miesiąca płacić takiej kwoty, by móc cieszyć się rozgrywką. Wystarczy skorzystać z przygotowanych poradników dla nowych, aktualnych lub powracających subskrybentów, by zaoszczędzić nawet 90%!

W skład Xbox Game Pass Ultimate, oprócz Xbox Cloud Gaming wchodzą też:

 • Xbox Game Pass PC
 • Xbox Game Pass na konsole
 • Abonament EA Play
 • Xbox Live Gold

Co potrzebujemy, by grać w chmurze?

Grać w chmurze dzięki Microsoft xCloud możemy na:

 • PC z systemem Windows 10
 • Telefonie komórkowym lub tablecie z systemem Android w wersji 6.0, lub nowszej.
 • Telefonie komórkowym lub tablecie Apple z systemem iOS.

W przypadku urządzeń opartych na Androidzie streaming gier odbywa się poprzez aplikację Xbox Game Pass dostępną w sklepie Google Play. Osoby korzystające z PC lub sprzętu Apple, mogą skorzystać z usługi za pomocą przeglądarki internetowej, logując się na stronie Xbox Cloud Gaming Play. Oczywiście potrzebny jest też aktywny abonament Xbox Game Pass Ultimate.

Do zabawy na PC i urządzeniach Apple niezbędny jest także kontroler Xbox łączący się przez Bluetooth lub pady innych producentów, jak np. Sony DualShock 4 i Razer Kishi. Posiadacze sprzętów opartych na Androidzie mają nieco lepiej. Tam niektóre gry otrzymały wsparcie sterowania dotykiem i do ich obsługi kontroler nie jest wymagany.

Do komfortowej zabawy wymagane jest łącze o przepustowości co najmniej 10 MB/s


Testowaliście już xCloud? Jak oceniacie działanie cloud gaming od Microsoftu?

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze